کم شنوایی چیست ؟

img
img
img
img
shape
shape
blog-details

کم شنوایی چیست ؟

شنوایی یکی از حواس پنجگانه انسان است که نه تنها توانایی ارزیابی دنیای اطراف را فراهم می کند ، بلکه برقراری ارتباط با محیط اطراف را امکانپذیر می سازد.حال اگر سیستم شنوایی صدمه ببیند می تواند بر سلامت ، توانایی برقراری ارتباط،پیشرفت تحصیلی و توانمندی کاری و اجتماعی تاثیر سوء بگذارد.

بر اساس برآوردها از هر یک هزار نوزاد ، دو تا سه نفر با کم شنوایی یا ناشنوایی به دنیا می آیند.

چنانچه میانگین آستانه های شنوایی برای 3 فرکانس 1000، 2000، 500  هرتزدریک کودک بیش از 15 دسی بل و در یک بزرگسال بیش از 25 دسی بل افت شنوایی باشد، آن فرد کم  شنوا تلقی می شود .

کم شنوایی به هر میزان و در همه سنین پی امد های گسترده ای به دنبال دارد.این نقص توان فرد را در سازگاری با محیط می کاهد و از جمله معلولیت های مهم ارتباطی تلقی می شود. میزان بروز اختلالات ارتباطی در افراد دچار کم شنوایی بیش از سایر معلولیت ها است .در واقع یادگیری که اساسی ترین توانایی انسان است، تحت تاثیر کاهش شنوایی دچار اختلال می شود.

طبق آمار بهداشت جهانی  حدود 5درصد از جمعیت جهان از کاهش شنوایی ناتوان کننده (کاهش شنوایی ناتوان کننده ، به افت شنوایی بیش از 40 دسی بل و در مورد کودکان کاهش شنوایی بیش از 30 دسی بل اطلاق می گردد.
برخی از انواع کاهش شنوایی با درمان دارویی یا جراحی تا حدودی بهبود می یابند و اما برخی دیگر قابلیت درمان دارویی ندارند و تنها با استفاده از سمعک و یا رو ش های جراحی (مانند کاشت حلزون )تا حدودی زیادی  قابل جبران  هستند.
در ادامه به دلیل اهمیت موضوع به بررسی انواع کم شنوایی ، علل کم شنوایی راه های درمان و علائم مبتلا شدن به کم شنوایی خواهیم پرداخت.

 

 نقص کم شنوایی توان فرد را در سازگاری با محیط می کاهد و از جمله معلولیت های مهم ارتباطی تلقی می شود.

نظرات

ارسال نظر شما

False
بالا