دلایل کم شنوایی

img
img
img
img
shape
shape
blog-details

دلایل کم شنوایی


دلایل کم شنوایی:
آیا با علل ایجاد کاهش شنوایی آشنایی  دارید؟دلایل زیادی ممکن است بر شنوایی شما تاثیر گذار باشد و درک علت بروز اختلالات شنوایی به جهت  یافتن درمان مناسب برای مشکلات شنوایی بسیار حائز اهمیت است
از این جهت محققین همچنان به مطالعه علل کاهش شنوایی به عنوان یکی از شایعترین مشکلات سلامتی در افراد بالای 12 سال مشغولند.
در ادامه به طور خلاصه به چند علت شایع بروز کاهش شنوایی می پردازیم:
به طور کاهش شنوایی یا به صورت مادر زادی و وراثتی بروز می کند یا به صورت اکتسابی که سهم مشکلات اکتسابی بیشتر از مشکلات مادرزادی است.
اختلالات و دلایل کاهش شنوایی مادرزادی :

کاهش شنوایی ارثی :
این نوع کاهش شنوایی که معمولا از بدو تولد با نوزاد همراه است می تواند از نوع انتقالی ، حسی – عصبی و یا آمیخته باشد و علت بروز آن اختلال ژنتیکی انتقال یافته از ژن والدین به نوزاد است .بیش از 400 نوع سندرم ژنتیکی شناخته شده وجود دارد که می تواند با کاهش شنوایی همراه باشد
چند نمونه از سندرم عبارتند از:
سنروم واردنبرگ (Waardenburg syndrome)
سندرم آشر (Usher syndrome)
سندرم داون (down syndrome)
سندرم پندرد (Pendred syndrome)
سندرم آلپورت(Alport)
به طور معمول بسیاری انواع کاهش شنوایی ارثی در زمان تولد بروز می کند اما برخی دیگر در طول زمان علامت دار می شوند.
سایر اختلالات شنوایی مادرزادی
1-    تو کسوپلاسموزیس ( toxoplasmosis)
2-    هرپس ساده ( herpes simplex)
3-    سیتومگالوویروس (cytomegalovirus)
4-    سرخچه ( rubella)
5-    سفلیس ( syphilis)
6-    سایر عوامل (other)


کاهش شنوایی اکتسابی :
از مهمترین دلایل آن را می توان به  افزایش سن ، کم شنوایی ناشی از سرو صدای بلند ، ضربه های صوتی (ترومای صوتی ) ، عفونت های گوش ، ضربه به سر و .. اشاره کرد
پیرگوشی (کم شنوایی ناشی از افزایش سن ) :


علائم این کاهش شنوایی عبارتند از :

- گفتار مخاطب واضح و قابل درک نیست . معمولا این افراد در بیان مشکل شنوایی شان بیان می کنند که صدای شما را می شنوم ولی معنای گفتار برایم مفهوم نیست.
- معمولا تلفظ صدای هایی مانند س ،ش، ف، م ... قابل تشخیص نیست.
- دردرک گفتار دیگران در محیط پر و سرصدا (نویز)یا مکالمه چند نفر با هم عمدتا دچار مشکل می شوند.
- صدای مردان معمولا بهتر از صدای زنان قابل تشخیص است.
- معمولا صدای زنگ مداوم (وزوز)در گوش احساس می شود.
 - برای این افراد برخی از اصوات بیش از حد بلند به نظر می رسد.

پیرگوشی معمولا تدریجی است و دائمی است و از نوع حسی- عصبی است و عموما در اثر بروز تغییراتی در گوش داخلی و مسیر های پردازشی شنوایی با بالا رفتن سن ایجاد می گردد.تغییرات در میزان خون رسانی به گوش در اثر بیماری های قلبی ، فشار خون بالا و مشکلات عروقی نیز می تواند باعث بروزاین نوع کم شنوایی شود.پیر گوشی معمولا در هر دو گوش رخ می دهد.

افت شنوایی ناشی از اصوات ناهنجار (بسیار بلند ) :


کاهش شنوایی در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اصوات بلند رخ می دهد.قرارگیری طولانی مدت در معرض اصوات بلند از قبیل موسیقی بلند،  صدای بلند دستگاههای موجود درکارخانه جات بدون محافظ، اثر نامطلوبی بر شنوایی می گذارد. هرچند بروز کاهش شنوایی ناشی از اصوات ناهنجار به طور ذاتی موقتی است اما اگر فرد  به صورت مکررو دائمی در معرض این اصوات قرار بگیرد می تواند به سلولهایی مویی گوش داخلی آسیب رسانده و باعث کاهش شنوایی دائم شود.

لازم به ذکر است که این نوع کاهش شنوایی می تواند قابل پیشگیری باشد.افراد می توانند با کاهش تماس خود با اصوات بلند ،گوش های خود را در برابر خطر کم شنوایی مصون کنند .بعضی از روش های پیشگیرانه عبارتند از : استفاده از محافظ صوتی در محیط های کاری پر سر وصدا ، محدود کردن استفاده از هدفون با صدای بلند (در واقع به کار گیری قانون 60-60 برای شنیدن اصوات بلند با هدفون ،یعنی تنها 60 دقیقه در روز و با 60 درصد خروجی دستگاه صوتی  مجاز به گوش دادن به اصوات بلند با هدفون هستید.)


کاهش شنوایی ناشی از بیماری :

-    عفونت یا التهاب گوش میانی
 جزء شایع ترین عفونت ها در میان بزرگسالان و کودکان است . که افت شنوایی و آسیب به سیستم شنوایی را در پی دارد. کم شنوایی به دلیل عفونت های گوش میانی ایجاد می شود ، کاهش شنوایی انتقالی است و معمولا با دارو یا جراحی قابل درمان است .
-    اتوسکلروز :
  برخی دیگر از بیماری ها به مرور زمان باعث کاهش شنوایی می گردند به طور مثال بیماری اتو اسکلروز (otosclerosis) که نوعی باعث اختلال در حرکت استخوانچه های گوش میانی ایجاد می کند و در ابتدای بیماری باعث کاهش شنوایی انتقالی می شود و با گذشت زمان معمولا کاهش شنوایی افزایش می یابد و ممکن است با درگیری گوش داخلی، باعث کاهش شنوایی آمیخته یا حسی -عصبی شود.این بیماری اغلب با وزوز گوش همرا است.
سندرم منییر :
علت بروز این بیماری مشخص نیست اما عوارض آنها معمولا شامل کاهش شنوایی حسی – عصبی خصوصا در فرکانس های پایین ، سرگیجه های دوره ای ، وزوز گوش و حساسیت به اصوات بلند همراه است .کاهش شنوایی ناشی از آن معمولا به صورت نوسانی است و به هنگام حملات سرگیجه افزایش می یابد. و پس از مدتی کم شنوایی دائمی می شود
بیماری های خود ایمنی :
این بیماری ها می تواند سبب ناشنوایی ناگهانی و سریع شود.که باید در سریع ترین زمان ممکن برای درمان آن به پزشک مراجعه کرد.
-کاهش شنوایی ناشی از زردی (بیلی روبین بالا)
از عوارض معمول ناشی از زردی یا افزایش بیلی روبین در نوزادان ، می توان به فلج مغزی ، کاهش شنوایی، و عقب ماندگی ذهنی  اشاره کرد در چنین مواردی برای کاهش تاثیرات ناشی از زردی ،تعویض خون پیشنهاد می شود. حدود 4 درصد از کودکان با زردی و بیلی روبین بالا مبتلا به مشکلات شنوایی می شوند.  
-    کاهش شنوایی ناشی از تومورها
یکی دیگر دلایل کاهش شنوایی می تواند به  دلیل وجود تومورها در سیستم شنوایی باشد. به عنوان مثال تومور آکوستیک (acoustic neuroma ) نوعی تومور سیستم شنوایی است که با ایجاد فشار بر عصب شنوایی باعث ایجاد کم شنوایی به درجات مختلف می شود این کاهش شنوایی معمولا با احساس وزوز گوش ، احساس پری و سنگینی در یک یا دو گوش همراه است.این تومورها معمولا به کمک جراحی قا بل درمان می باشند.

ضربه به سر و گوش :
در بعضی مواقع ضربه به سر باعث آسیب رساندن به عصب های حسی موجود در سر و گوش می شود . همچنین ضربه به گوش ممکن است باعث آسیب به استخوانچه ها ی گوش شده و مانع رسیدن اصوات به گوش داخلی شود.زوایه و شدت ضربه باعث بروز نوع و شدت های متفاوت کم شنوایی می شود و گاه این ضربه ها باعث قطعی عصب شنوایی و ناشنوایی کامل می گردد.

کم شنوایی ناشی از استفاده از دارو های اتوتوکسیک (ototoxic )
ارتباط مستقیمی بین استفاده از برخی داروها و کاهش شنوایی وجود دارد. برخی از این داروها عبارتند از آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوسیدی ، آسپرین ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ،و داروهای شیمی درمانی ..افت شنوایی ناشی از این داروها عموما دائمی است.

سخن پایانی
در صورت احساس  هر میزان ازکم شنوایی ، احساس پری و سنگینی در گوش ، احساس وزوز (سر و صدا )در گوش ، احساس درد یا ترشح از گوش به پزشک و متخصص شنوایی شناس در کلینیک شنوایی شناسی ) مراجعه نمایید . تا با ارزیابی دقیق سیستم شنوایی تان ، مشکل شنوایی شما به موقع تشخیص داده شود و برنامه درمانی برای شما طراحی گردد . در صورت وجود مشکلات انتقالی و عفونت گوش میانی ، مشکل شنوایی شما به احتمال بیشتر با دارو و یا جراحی قابل درمان می باشد و در صورت وجود کاهش شنوایی حسی – عصبی تجویز سمعک و یا در مواردی خصوصا در مورد کودکان زیر 4 سال  جراحی کاشت حلزون قابل انجام است .

 

به طور کلی کاهش شنوایی یا به صورت مادر زادی و وراثتی بروز می کند یا به صورت اکتسابی که سهم مشکلات اکتسابی بیشتر از مشکلات مادرزادی است.

نظرات

ارسال نظر شما

False
بالا