انواع سمعک

img
img
img
img
shape
shape
blog-details

انواع سمعک


امروزه سمعک ها در انواع و شکلهای مختلفی توسط کمپانی های پیشرفته تولید سمعک دردنیا با به روزترین تکنولوژی های روز  تولید می شوند که بسته به سبک زندگی و نوع و میزان کم شنوایی فرد، بهترین سمعک از بین طیف وسیعی ازبرندهای معتبر دنیا توسط متخصص شنوایی شناسی (ادیولوژیست ) تجویز و فیتینگ (تنظیم ) می گردد.
سمعک ها اصولا بر اساس دو فاکتور عمده ، تکنولوژی و مدارات به کار گرفته در آنها و اندازه و نحوه قرار گیری آنها بر گوش به انواع مختلف تقسیم بندی می شود که در ادامه به طور مختصر شرح داده می شود.

انواع سمعک بر اساس تکنولوژی به کار گرفته شده در آنها :


سمعک های آنالوگ :


ساده ترین نوع سمعک است. این سمعک امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. در مرحله بعد، این سیگنال ها به آمپلی فایر ارسال می گردد.در این سمعک ها همه ی صداها برای بیمار تقویت می شوند، یعنی سمعک قادر به تشخیص این موضوع نیست که کدام صداها نیاز به تقویت دارند و کدام صداها بی نیازند، که این امرکارایی سمعک را تا حدود زیادی کم می کند و ممکن باعث ایجاد اذیت برای بیمار با تقویت بیش از حد برخی از اصوات محیطی و نا مفهوم بودن اصوات گفتاری شود اصولا این سمعک ها قابل برنامه ریزی نیستند.امروزه از این نوع سمعک ها کمتر استفاده می شود .

سمعک های دیجیتال :


بسیار پیشرفته تر از سمعک های آنالوگ هستند. در سمعک های دیجیتال از پردازشگرهای سیلیکونی برای پردازش صدا استفاده می شود. سیگنال های صوتی پردازش شده به اصوات شنیداری تبدیل شده و در سطوح مناسبی از صدا وارد گوش می شود.
قدرت پردازشی در این نوع سمعک ها به گونه ای است که بطور هوشمند می توانند تصمیم بگیرند که چه صداهایی نیاز به تقویت داشته و چه صداهایی نیاز به کاهش دارد مثلا نویزهای محیطی و آلودگیهای صوتی می توانند براحتی فیلتر شوند. این قابلیت، به فرد استفاده کننده از سمعک این امکان را می دهد که اصوات مشابه را بطور واضح از هم تشخیص دهد و بشنود.
سمعکهای دیجیتال قابلیت انطباق و سازگاری دارند و بسته به نوع افت شنوایی و سبک زندگی فرد  ، می توانند تنظیم شوند. همچنین در این نوع سمعک ها،  برنامه های از پیش تعریف شده ای برای استفاده از سمعک در محیطهای مختلف، تعبیه شده است. مثلا فرد می تواند بسته به محیطی که در آن قرار دارد برنامه مناسب با آن محیط را انتخاب کرده و از شنوایی شفاف و دقیق لذت ببرد. بطور مثال، برای محیطهای پر سر و صدا نظیر کنسرت و میهمانی، می توان برنامه مناسب را انتخاب کرد .
از دیگر مزایای سمعکهای دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد
تعیین موقعیت منبع صدا و اینکه صدا از کجا می آید
حذف صدای سوت و فیدبک
امکان ایجاد ارتباط بیسیم با سیستمهای صوتی و تصویری نطیر گوشیهای موبایل، تلویزیون و کامپیوتر

سمعک های هوشمند:


سمعک های هوشمند نسل جدید و پیشرفته ی سمعک های دیجیتال هستند. ویژگی این سمعک ها این است که به دلیل داشتن ردیاب سیگنال گفتار، می توانند گوینده را در محیط اطراف جستجو کرده و صدای او را به صورت فوق العاده ای تقویت نمایند. این سمعک ها، به صورت همزمان صداهای مزاحم محیط اطراف را نیز حذف خواهند نمود.
بیماران استفاده کننده از این نوع سمعک، وضوح صدای بهتری را احساس کرده و از آن احساس رضایت بهتری دارند. تنظیم این گروه سمعک، نیز با کامپیوتر انجام شده و بسته به نوع و مدل سمعک، در کانال ها و باندهای مختلف به خوبی  قابل تنظیم است .

سمعک های وایرلس :


این روزها فن‌آوری وایرلس (برقراری ارتباط بی‌سیم) انقلابی را در عرصه تمامی خدمات تکنولوژی ایجاد کرده است. در زمینه شنوایی نیز این فن آوری به کمک آمده و در جدیدترین نسل سمعک ها از آن استفاده شده است. سمعک های وایرلس از همان نسل سمعک های هوشمند می باشد. یکی از مزیت های بارز این فناوری در شنوایی دو گوشی است (زمانی که از دو سمعک استفاده می شود). با این تکنولوژی هر دو سمعک به هم مرتبط می شوند و سمعک ها اطلاعات یکدیگر را دریافت می کنند و شنوایی طبیعی را شبیه سازی می کنند.


مزایای شنوایی دو گوشی:
•    درک بهتر سیگنال گفتار
•    وضوح بیش تر سیگنال گفتار
•    مکان یابی بهتر و دقیق تر منبع صوت
•    بالا رفتن میزان رضایت مندی بیمار از سمعک
•    احساس شنیدن صدای طبیعی توسط بیمار
از دیگر مزایای سمعک های وایرلس برقراری ارتباط آن با وسایل کمک شنیداری و تلفن های همراه هوشمند است که می توان بدون هیچ واسطه فیزیکی از شنیدن صدا لذت برد. همچنین می توان کنترل بلندی صدا را نیز از طریق آن کنترل کرد

انواع سمعک از لحاظ اندازه و نحوه قرار گیری در گوش :

بسته به نیازهای شخصی و نوع و میزان کم شنوایی فرد، می توان بهترین سمعک را از بین طیف وسیعی ازسمعک ها انتخاب کرد .

 

سمعک پشت گوشی(Behind The Ear – BTE) : 


 

سمعک های پشت گوشی در قسمت بالا و پشت لاله گوش قرار می گیرند و صدای پردازش شده توسط یک لوله پلاستیکی شفاف ( هوک )از سمعک به گوش منتقل می شود. این لوله پلاستیکی بسیار نازک، به قالب گوش و یا یک پوشش نرم سیلیکونی متصل می شود.این سمعک معمولا از کاهش شنوایی خفیف تا شدید و عمیق را پوشش می دهد. و بسته به نیاز فرد و میزان و افت شنوایی برای وی تجویز می گردد.اصولا در کم شنوایی شدید و عمیق به دلیل قدرت افزایش بهره مورد نیاز و تقویت مناسب این نوع سمعک ها تجویز می گردد.

 

گیرنده داخل گوش/ کانال گوش (Receiver In The Ear (RITE) و یا Receiver In the Canal (RIC)) :

 

سمعک های گیرنده  یا رسیور آنها در داخل کانال خارجی  گوش قرار می گیرد این سمعک مانند سمعک های پشت گوشی، در بالا و پشت گوش فرد کم شنوا  قرار می گیرند با این تفاوت که در این سمعک ها، به جای انتقال صدای پردازش شده و تقویت شده از طریق لوله پلاستیکی، سیگنال الکتریکی صدا از طریق یک سیم بسیار باریک به یک بلندگوی بسیار کوچک (رسیور / گیرنده) که داخل کانال گوش قرار گرفته است، منتقل می شود. رسیور، سیگنال الکتریکی دریافت شده را به سگینال صوتی تبدیل می کند و شخص می تواند صدا را مستقیما  از داخل کانال گوشش ،بشنود. این نوع سمعک ها معمولا از کاهش شنوایی ملایم تا شدید را پوشش می دهد و بیشتر در الگو های خاص کاهش شنوایی (کاهش شنوایی شیب دارد. فرکانس های بالا وآستانه شنوایی بهتر در فرکانس های پایین ویا کاهش شنوایی در فرکانس هایی پایین  و آستانه شنوایی در فرکانس های بالا ) تجویز می گردد.

In The Ear (ITE) : 

 

سمعک های داخل گوشی با قالب گیری از گوش فرد و بطور سفارشی برای او ساخته می شوند و درون گوش خارجی قرار می گیرند و قابل دید هستند. این نوع سمعک کاهش شنوایی ملایم تا شدید را پوشش می دهند.

 

داخل کانال (مجرا) گوش (In The Canal (ITC)) :

 

 

سمعک های داخل کانال گوش با قالبگیری از مجرای گوش، بطور سفارشی ساخته می شوند و درون کانال گوش قرار می گیرند و نسبت به سمعک های داخل گوشی، کمتر در معرض دید هستند این نوع سمعک کاهش شنوایی متوسط تا شدید را پوشش می دهند.

 

کاملا داخل کانال (مجرا) گوش – تقریبا نامریی (Completely In the Canal (CIC)) :

 

این سمعک ها نیز از دسته سمعک های ساختنی هستند که بطور سفارشی و با قالب گیری از کانال گوش فرد ساخته می شوند و در عمق مجرای گوش قرار می گیرند و تقریبا از دید مخفی هستند. این نوع سمعک کاهش شنوایی متوسط تا شدید را پوشش می دهند.

 

سمعک های نامریی (Invisible In the Canal (IIC)) :

 

 

سمعک های نامریی همانطور که از اسمشان مشخص است، کاملا از دید پنهان هستند و در قسمت انتهایی مجرای گوش قرار می گیرند. که البته امکان ساخت این موارد بستگی به سایز کانال گوش فرد دارد. سمعک های نامریی نیز از دسته سمعکهای ساختنی هستند و باید از کانال گوش فرد، قالب تهیه شود. این نوع سمعک تا کاهش شنوایی متوسط را پوشش می دهد.

 

امروزه سمعک ها در انواع و شکلهای مختلفی توسط کمپانی های پیشرفته تولید سمعک دردنیا با به روزترین تکنولوژی های روز  تولید می شوند

نظرات

ارسال نظر شما

False
بالا