راهنمای خرید سمعک

img
img
img
img
shape
shape
blog-details

راهنمای خرید سمعک

راهنمای خرید سمعک (راهنمای تهیه  مناسب ترین سمعک با وضعیت شنوایی ) :
اولین قدم برای تهیه سمعک مناسب،  مراجعه به کلینیک شنوایی شناسی و انجام ارزیابی های جامع و  تخصصی شنوایی توسط ادیولوژیست یا متخصص شنوایی است .مرحله بعد در صورتی که متخصص شنوایی  تشخیص داد که اختلال شنوایی فرد  نیاز به درمان دارویی یا جراحی دارد فرد به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع می شود و در صورتیکه فرد مبتلا به  کاهش شنوایی غیر قابل درمان با دارو یا جراحی باشد برای وی سمعک مناسب توسط ادیولوژیست تجویز می گردد. در این مرحله با توجه به نوع و میزان کاهش شنوایی فرد ،سبک زندگی و نیاز به شنیدن در محیط های مختلف و بودجه فرد بهترین و مناسب ترین سمعک برای بیمار تجویز و فیتینگ می شود.
یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب سمعک مناسب برای فرد با توجه به میزان و نوع کاهش شنوایی ، تکنولوژی های بکار رفته در سمعک و وجود ویژگیهای خاص در آن می باشد.در سمعک های پیشرفته هرچقدرسطح عملکردی و تکنولوژی بیشتر می شود، می توان با استفاده از این امکانات و قابلیتها ، تنظیمات بهتری مطابق با نیازهای شنوایی هر فرد به طور سفارشی بر روی سمعک اعمال کرد.


در اینجا به طور خلاصه  برخی از تکنولوژی  های به کار گرفته شده در سمعک های دیجیتال و هوشمند توضیح داده می شود.


1-    کاهش سر و صدا (نویز محیط)
2-    میکروفن جهت دار : این قابلیت در سمعک ها می تواند توانایی شنیدن بیمار را هنگامی که در محیط پر چالش شنوایی (محیط های پر سر و صدا ) قرار دارد ، بهبود بخشد.
3-    اتصال بی سیم (وایرلس ):
این قابلیت در سمعک ها امکان اتصال بلوتوثی با تجهیزات دیگر را فراهم می کند.و این امکان را برای فرد کاریر سمعک ایجاد می کند که بتواند سیگنالهای صوتی را مستقیما از دستگاه مربوطه  ( مانند تلفن های همراه ، پخش کننده های موسیقی ، رایانه و تبلت و تلویزیون )دریافت کنند. که البته برای ارتباط  با برخی از دستگاهها مانند تلویزیون یا تلفن نیاز به استفاده از یک دستگاه واسطه وجود دارد.
4-کنترل از راه دور :
برخی از سمعک ها دارای کنترل از راه دور هستند، بنابراین بیمار می تواند برخی ویژگیهای سمعک را بدون دست زدن به سمعک  تغییر دهد، برخی از سمعک ها بی سیم دارای یک برنامه تلفن همراه هستند که امکان استفاده از تلفن همراه را به عنوان کنترل از راه دور فراهم می کند.
4-    سازگاری با گوشی های تلفن همراه :
امروزه شاهد سمعک هایی هستیم که می توانندبه گوشی های تلفن همراه هوشمند متصل شوند .حتی در برخی از سمعک ها به طور ویژه برای گوشی های آیفون ساخته شده اندکه به آنها اصطلا حا MADE FOR IPHONE  گفته می شود. با استفاده از این سمعک ها ، افراد می توانند گوشی آیفون خود را به طور مستقیم و بدون نیاز به وسیله جانبی به سمعکشان منتقل کنند. این افراد می توانند به کمک نرم افزار سمعک که بر روی گوشی هوشمندشان نصب شده است .بلندی و زیر و بم صدا و برخی برنامه های سمعک تغییر دهند.و از گوشی به عنوان کنترل از راه دور استفاده کنند.

 

 

5-    برنامه وزوز گوش (تینیتوس ) 
وزوز گوش یا تنیتوس به احساس شنیدن صدایی شبیه به صوت کشیدن اطلاق می شود و بسیاری از افرادی که مبتلا به کاهش شنوایی از آن رنج می برند .هر چند گاهی برخی از افراد با وجود شنوایی هنجار (نرمال ) مبتلا به تینتوس هستند.
متاسفانه تا کنون درمان  دارویی یا جراحی برای وزوز گوش کشف نشده است .و این احساس نا خوشایند سالها با بیمار همرا خواهد بود . هر چند برخی روشهای توانبخشی و مدیریت وزوز وجود دارد که  تا حدودی به بیمار کمک می کند ، یکی از این روشها تجویز سمعک مناسب است ، برخی از سمعک های دارای برنامه ویژه ای برای گوش هستند که با ایجاد صدای آرامبخش و تقویت اصوات گفتاری ، باعث پوشش و کاهش صدای وزوز می شوند.
6-    قابلیت شارژ مجدد
تعویض باتری سمعک همیشه یکی از دغدغه های افراد به ویژه سالمندان بوده است ،  تولید کنند گان برخی از سمعک برای حل ا ین مشکل سمعک های قابل شارژ را در اختبار بیماران قرار دادند. این سمعک ها با یک بار شارژ شدن  در روز، به مدت یک روز توان مصرفی سمعک را تا مین می کنند.

7-مقاومت در برابر آب و گرد و غبار
در حال حاضر سمعک هایی که به طور کامل ضد آب باشند وجود ندارند اما سازندگان سمعک ، سعی کرده اند سمعک هایی را طراحی و تولید کنند که نسبت به رطوبت و گرد و غبار مقاوم باشند

تجویز و فیتینگ و تنظیم سمعک :
زمانیکه متخصص شنوایی شناسی (ادیولوژیست ) به شما توصیه می کند که از سمعک استفاده کنید . فاکتور های مختلفی را برای انتخاب سمعک و فیتینگ آن در نظر می گیرد فاکتورهایی نظیر نتایج حاصل از ارزیابی شنوایی ، شدت و نوع افت شنوایی فرد ، سبک زندگی و شغل فرد و توانایی فیزیکی در مراقبت و به کار گیری سمعک ، سن بیمار (کودک ، جوان ، سالمند) در تعیین نوع سمعک دخیل هستند. 
ادیولوژیست پس از انجام ارزیابی و تعیین نوع سمعک قالبگیری از کانا ل سمعک و سفارش سمعک انتخابی از نمایندگی معتبر موجود در ایران ، ویژیگیها و سطوح تقویت سمعک را با دقت تنظیم می کند تا فرد بتواند بهترین نتیجه را از سمعک تجویزی بدست آورد .  و سپس با تنظیمات دوره ای (FLLOW -UP ) در مدت زمان 6 ماه تا یکسال روند تطبیق پذیری سیستم شنوایی  فرد مبتلا به کاهش شنوایی با سمعک  را تسریع می کند.
نکته قابل توجه :
در فردی که برای اولین بار از سمعک استفاده می کند باید سیستم محیطی و مرکزی شنوایی (راههای عصبی شنوایی و بخش شنوایی در کورتکس مغز ) با صدای خروجی سمعک  سازگاری پیدا کند.و عصب شنوایی که مدت زیادی به خاطر کاهش شنوایی تحریک نشده است  بتواند دوباره فعال شود (هر چقدر مدت زمان کاهش شنوایی بیشتر باشد ، فرآیند تطبیق پذیری با سمعک طولانی تر می شود) .بنایراین برای اینکه بیمار بتواند به سمعک  خود سریعتر عادت کند و نتیجه بهتری دریافت کند. باید توصیه های متحصص شنوایی شناسی را به دقت رعایت نماید.

 

بهترین برند های سمعک :

یکی از سوالاتی که اکثر بیماران کم شنوا در مراجعه به کلینیک های شنوایی شناسی  می پرسند این است که بهترین برند (مارک ) سمعک چیست ؟
در پاسخ به این سوال حقیقت این است که تکنولوژی های مربوط به طراحی ، ساخت و تولید سمعک در جهان متعلق به چند کمپانی و کشور می باشد که برخی از آنها در ایران نمایندگی  فعال دارند . این کمپانی ها سالانه میلیون ها دلار صرف تحقیق و توسعه تکنولوژی های موجود در سمعک می کنندو همواره در رقابت نزدیک با یکدیگر قرار دارند.
و اما نکته قابل توجه این است که ادیولوژیست با شناخت کامل از تکنولوژی ها ی برند های مختلف و اطلاع کامل از وضعیت شنوایی بیمار که در نتایج  ارزیابی های تخصصی وجود دارد می تواند بهترین انتخاب را برای بیمار از هر یک از برند ها داشته باشد بنایراین این امر به ادیولوژیست خود بسپارید.
در زیر به برخی از این برندهای جهانی که در ایران نمایندگی فعال دارند اشاره می کنیم .


1-    زیمنس (سیگنیا )      

 

2-    اتیکن 

 

3-    یونیترون 

4-    فوناک 

 

5-    ریساند

 

6-    ویدکس  
 

قیمت سمعک :
یکی از عواملی که افراد هنگام تهیه سمعک به آن توجه می کنند هزینه سمعک می باشد. باید به این نکته توجه داشت که سمعک وسیله ای است که شنوایی فرد را بهبود می بخشد و کیفیت زندگی فردی و شغلی  و ارتباط او با سایر اعضا خانواده و اجتماع را تحت الشعاع قرار می دهد. در مورد کودکان موضوع اهمیت بسیار بیشتری دارد چرا که رشد گفتار و زبان کودک به طور مستقیم متاثر از کاهش شنوایی و نوع سمعک و تقویت انتخابی برای  رشد گفتار و زبان ،  مهمترین فاکتور است.بنابراین در واقع تهیه سمعک نوعی سرمایه گذاری است که فرد برای بهبود کیفیت زندگی خود و یا فرزندش انجام می دهد. و باید سمعکی را انتخاب کند که بتواند مشکلات شنوایی او را تا حدودی حل نماید  و کیفیت زندگی وی را بهبود بخشد.
در ایران  قیمت سمعک ها  با توجه به سطوح تکنولوژی و امکانات به کار گرفته شده در آنها تنوع بسیار زیادی دارد . و از حداقل سطح قیمتی 3 میلیون تومان در سمعک های رده پایین تا بیش از 20 میلیون تومان در سمعک رده بالا و پیشرفته متغییر است.


نکته پایانی و بسیار مهم :
همیشه گرانترین سمعک لزوما بهترین سمعک نیست . و فاکتور های بسیار مهمی در یک انتخاب موفق سمعک نقش دارد . که مهمترین آنها نوع کاهش شنوایی ، سن فرد ، سبک زندگی وی و شاید مهمترین عامل در انتخاب سمعک انجام ارزیابی جامع و دقیق شنوایی توسط متخصص شنوایی (ادیولوژیست ) است . چراکه که اگر تستهای شنوایی فرد به دقت انجام نشود و اطلاعات صحیحی که بر مبنای آنها سمعک مناسب تجویز می گردد، در دسترس نباشد.و متخصص شنوایی تبحر لازم در تجویز ، انتخاب و فیتینگ (تنظیم دوره ای ) سمعک را نداشته باشد .حتی گرانترین سمعک ها هم نمی تواند نتیجه مطلوبی برای بیمار داشته باشد.پس انتخاب یک کلینیک مجهز شنوایی و متخصص شنوایی شناسی مجرب اولین و مهمترین اقدامی است که فرد مبتلا به اختلالات شنوایی باید انجام دهد.
 

اولین قدم برای تهیه سمعک مناسب،  مراجعه به کلینیک شنوایی شناسی و انجام ارزیابی های جامع و  تخصصی شنوایی توسط ادیولوژیست یا متخصص شنوایی است

نظرات

ارسال نظر شما

False
بالا